Bugun...
15-10-2014 14:32:00 büyüt küçült

Orhan KEÇELİ (Başkan)

BAŞYAZI

Sevgili hemşerilerim...

 

Vakfımızın yayın organı Vakıf Rize dergisi aracılığı ile bir kez daha duygu ve düşüncelerimi sizinle paylaşmaktan derin bir mutluluk duyuyorum. Sözlerime başlamadan önce hepinizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Hep birlikte iki önemli bayramı geride bıraktık. Dinimizce kutsal sayılan mübarek kurban bayramı ve cumhuriyetimizin kuruluş bayramı olan cumhuriyet bayramını.

 Bayramlar, milli ve dini duyguların inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği ve kuvvetlendiği  özel günlerdir. Her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberlik şuuru ile  mübarek kurban bayramı ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun coşkusunu ifade eden Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularla kutlarım.

Bu yıl 91. yıldönümünü kutladığmız Cumhuriyeti atalarımız ulu önder Atatürk’ün liderliğinde tüm dünyaya destan olan Kurtuluş Savaşı sonucunda “ Ya istiklal Ya Ölüm” ilkesi ile kurmuşlardır.

Nedir Bu Cumhuriyet?

Cumhuriyet, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden devlet şekli demektir, dolayısıyla devletin temel organlarının seçimle iş başına geldiği bir yönetim biçimidir. Bu rejimde Devlet Başkanı olan Cumhurbaşkanı milletçe veya milletin temsilcisi TBMM  tarafından seçilir. Cumhuriyet yönetimi bu niteliği ile şüphesiz ki demokrasinin en gelişmiş şekli, demokrasi prensibinin en iyi uygulanmasını temin eden bir siyasi rejimdir. Cumhuriyetin en önemli özelliği seçim esasına dayanan bir idare olmasıdır.

Bu seçimde gerek seçme gerekse seçilme hakkı belli bir kişiye, belli bir zümreye, belli bir sınıfa ait değildir; bütünüyle millete aittir. İşte bize  kazandırdığı bu değerler nedeniyle, laik ve demokratik cumhuriyet rejimi, memleketimizin geleceği bakımından  o derece önemlidir.Anayasamızda “Türkiye Cumhuriyeti’nin idare şeklinin Cumhuriyet olduğu” hükmünün değiştirilemiyeceği, değiştirilmesinin teklif dahi edilemiyeceği ayrı bir Anayasa maddesiyle teminat altına alınmıştır.

Cumhuriyetimizin 91. yılına girdiğimiz bu dönemde  cumhur ilk defa sandığa giderek ülkemizin son 10 yılına performansı ile damgasını vuran hemşerimiz Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ı  Cumhurbaşkanı olarak seçmiştir.  Rize Vakfı camiası olarak  Sayın Cumhurbaşkanımızı en samimi  duygularla tebrik eder,
21. Yüzyılda ülkemizi, milletimizi  layık olduğu çağdaş, medeni gelişmiş devletler seviyesine ulaştırmasını dileriz.

 

Değerli hemşerilerim Golbal Dünya ve ülkemiz çok kritik ve zor bir dönemden geçmektedir. Komşularımız Irak ve Suriye’nin içinde bulunduğu durum ortada, çıkan iç savaş neticesinde hergün yüzlece kişi hayatını kaybetmektedir. Milletimiz insanlık ve komşuluk gereği  olarak 2 milyon  civarında Suriyeli masum insana kapılarını açmıştır. Komşularımızdaki bu yangının ülkemize sıçraması an meselesidir. Bu yüzden en yetkili yöneticsinden sokaktaki vatandaşına kadar herkes iç ve dış mihraklar tarafından ortaya atılacak oyunlara gelmemek için çok dikkatli ve hassas olmak durumundadır.

Değerli Hemşerilerim kendini içinde bulunduğu bilim ve teknoloji çağının şartlarına göre eğitip, yetiştirip hazırlayamayan her birey,  her toplum dünyanın gerisinde kalmaya ve benzeri senaryolar sonucunda  yok olup kaybolmaya mahkumdur.

Şunu net olarak bilmeliyiz ki globalleşen dünyada yönetebilmek için bilmek, bilebilmek için öğrenmek öğrenebilmek için de eğitim lazım. İyi  bir eğitim için ise eğitime bütçe ayırıp önem vermek şarttır. Hepimizin bildiği gibi en önemli ve en değerli yatırım insanın eğitilmesine yapılan yatırımdır. Eğitilmiş nitelikli insanlardan oluşmuş bir toplum kolay kolay bozulup çözülmez, iç ve dış mihraklar tarafından da istenildiği gibi kullanılamaz. 

Değerli Arkadaşlarım Rize Vakfı olarak kuruluşumuzdan günümüze kadar olan 25 yıllık sürede gençlerin eğitimine destek olmak  gündemimizin hep birinci maddesi olmuştur. Bugün geriye dönüp baktığımızda Rize Vakfı denilince;

2000 civarında, üyesi ile  1989 yılından günümüze kadar yurdun dört bir tarafındaki  üniversitelerde eğitim gören ekonomik açıdan yetersiz ancak başarılı binlerce gencimize sağlamış olduğu karşılıksız burslar, Yine hepimizin bildiği gibi her yıl kutsal Ramazan ayında boğazın eşşiz güzelliğine sahip Sarıyer Büyükdere’deki Rize Vakfı Sosyal Tesislerinde camiayı biraraya getiren Geleneksel iftarlar,

 Düzenlenen gelenekselleşmiş organizasyonların yanı sıra Rize’nin her açıdan gelişmesi doğrultusunda gerek Rize üniversitesi olsun gerekse  Rize’nin kalkınması için kurulan Rize Yatırım AŞ olsun, bu ve bunun gibi Rize için önemli adımların atılmasında  denizcilerimizle birlikte maddi manevi olarak ön ayak olmuş etkin bir sivil toplum örgütü akıla gelmektedir.

Rize Vakfı olarak ayrıca Eğitime destek amaçlı gelenekselleştirilmiş bir diğer  aktivite ise Rize Vakfı Balosudur. Vakfın balodaki amacı Karadeniz’in ileri gelenlerini yılda bir kez de olsa nezih bir ortamda buluşturmak, hemşeriler arasında iletişimi sağlamak, camianın her alanda kendini ıspatlamış değerlerini kaynaştırmak ve bu vesile ile geceden elde edilen geliri eğitim alanında değerlendirmektir. Vakfımız  Geleneksel balo organizasyonlarını kuruluşundan bugüne kadar hiç aksatmadan başarı ile gerçekleştirmiştir.

 

Rize’nin Düşman İşgalinden kurtuluşunun kutlanması da  Vakfımızın gelenekselleştirmiş olduğu bir başka önemli etkinliktir. Bu etkinlikte  Üyelerimiz, her yıl ücretsiz olmak şartıyla ülkemizin en güzel salonlarından biri olan TİM Maslak Show Center’da birbirinden güzel organizasyonlarda  Anadolu Ateşi, Flamenco Alaturka, Sn Petersburg Bale Grubu gibi dünya çapında beğeni toplayan showların yanısıra Volkan Konak, Ferhat Göçer gibi sevilen sanatçılarımızı  Büyük bir beğeni ile izleme imkanı bulmuştur.

 

Vakfımız her Olağan Genel Kurul’da  üyelerimizi Vakıf merkezinde güzel bir ortamda ağırlayarak gündemdeki  bir konuyu   konferans veya panel düzenlemek suretiyle ele alarak    o konu ile ilgili üyelerimize ve davetlilere  en yetkili uzman bürokrat veya siyasetçi tarafından bilgilendirilmesini sağlamaktadır.

İmkanlarımız ölçüsünde yaptığımız faaliyetlerde her türlü koşulda sürekliliği sağlayarak etkinliklerimizi mümkün olduğunca gelenekselleştirmek amacındayız.  Ancak bu şekilde hizmetler kuşaktan kuşağa gittikçe gelişerek devrolunabilir.

Belli başlıklar altında toplanan bu etkinliklerimizi gerçekleştirmede ve Vakfımızın geldiği bu noktada bugüne kadar emeği geçen herkese, başta maddi manevi desteğini esirgemeyen  kurucu üye ve üyelerimize  gelenekselleşmiş etkinliklerimize sponsor olan kurum ve kuruluşlarımıza huzurunuzda Rize Vakfı Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca aramızdan ayrılıp ebediyete intikal etmiş hemşehrilerimize, özellikle vakfın kuruluş döneminde birleştirici bütünleştirici yardımsever özelliği ile camianın bir araya gelip bütünleşmesinde önemli bir görev üstlenmiş  kurucu başkanımız merhum Ziya Kalkavan’a  Allah’tan rahmet diliyorum.

Ruhları şad olsun…

 

Yeni bir çalışma dönemine daha başlarken Eğitim alanında özellikle vakfımızın vermiş olduğu karşılıksız burs konusuna imkanlarınız ölçüsünde daha duyarlı olarak eğitime destek olmanızı bekler birbirinden güzel ve anlamlı etkinliklerimizde bir arada olmak dileğiyle hepinizi en içten duygularla selamlarım. Sevgi ve Saygılarılmla

 

ORHAN KEÇELİ

Başkan

 

Bu haber 3477 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
haber arşivi
ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ